«Ոստիկանության մասին» գործող օրենքի որեւէ հոդվածում անչափահասներին հաշվառման վերցնելու վերաբերյալ դրույթ ամրագրված չէ: Ներկայում իրավախախտում եւ հանցագործություն կատարած անչափահասների կամ անչափահասի վարքագծի վրա բացասական ներգործություն ունեցող ծնողների վերաբերյալ հաշվառում իրականացվում է դեռեւս 1996 թ. ՀՀ ՆԳ նախարարի 633 հրամանով: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը՝ ներկայացնելով ««Ոստիկանության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նրա խոսքով՝ առաջարկվող լրացմամբ նախատեսվում է «Ոստիկանության մասին» օրենքում սահմանել դրույթ, որի համաձայն՝ Կառավարության կողմից սահմանված կարգով կիրականացվի անչափահասների հաշվառումը:
Ոստիկանության պետի տեղակալն ընդգծել է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո, պատգամավորներն առաջարկներ չեն ներկայացրել, օրինագիծը լրամշակվել է ԱԺ շխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության եզրակացության եւ ՀՀ արդարադատության նախարարության կարծիքի հիման վրա: Կատարվել են տեխնիկական եւ խմբագրական փոփոխություններ:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը հարակից զեկուցմամբ նշել է, որ ներկայացված նախագծով Կառավարությանը պատվիրակվում է սահմանել անչափահասներին հաշվառման վերցնելու կարգը: Նա հորդորել է կողմ քվեարկել:

“Ни в одной статье действующего закона “О полиции” нет положения о регистрации несовершеннолетних. В настоящее время учет несовершеннолетних, совершивших правонарушения и преступления, или родителей, оказывающих негативное влияние на поведение несовершеннолетних, ведется с 1996 года по приказу N633 министра внутренних дел РА”, - отметил заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян, представляя проект о внесении изменений в вышеуказанный закон.
По его словам, предлагаемая поправка предусматривает закрепление в законе “О полиции” нормы, согласно которой регистрация несовершеннолетних будет осуществляться в установленном правительством порядке.
Заместитель начальника Полиции подчеркнул, что после первого чтения депутаты не вносили предложений, в законопроект внесены изменения на основании заключения Экспертно-аналитического управления НС и заключения Министерства юстиции РА.   Внесены технические и редакционные изменения.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Хачатрян в содокладе сообщил, что представленный проект уполномочивает правительство установить порядок учета несовершеннолетних и призвал проголосовать в пользу законодательной иницитивы.