«Ոստիկանության մասին» գործող օրենքի որեւէ հոդվածում անչափահասներին հաշվառման վերցնելու վերաբերյալ դրույթ ամրագրված չէ: Ներկայում իրավախախտում եւ հանցագործություն կատարած անչափահասների կամ անչափահասի վարքագծի վրա բացասական ներգործություն ունեցող ծնողների վերաբերյալ հաշվառում իրականացվում է դեռեւս 1996 թ. ՀՀ ՆԳ նախարարի 633 հրամանով: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը՝ ներկայացնելով ««Ոստիկանության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նրա խոսքով՝ առաջարկվող լրացմամբ նախատեսվում է «Ոստիկանության մասին» օրենքում սահմանել դրույթ, որի համաձայն՝ Կառավարության կողմից սահմանված կարգով կիրականացվի անչափահասների հաշվառումը:
Ոստիկանության պետի տեղակալն ընդգծել է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո, պատգամավորներն առաջարկներ չեն ներկայացրել, օրինագիծը լրամշակվել է ԱԺ շխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության եզրակացության եւ ՀՀ արդարադատության նախարարության կարծիքի հիման վրա: Կատարվել են տեխնիկական եւ խմբագրական փոփոխություններ:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը հարակից զեկուցմամբ նշել է, որ ներկայացված նախագծով Կառավարությանը պատվիրակվում է սահմանել անչափահասներին հաշվառման վերցնելու կարգը: Նա հորդորել է կողմ քվեարկել:

There is no provision regarding registration of minors in any article of the current Law on Police. At present, registration of minors who have committed administrative offenses and crimes, parents who have a negative influence on the behavior of minors, is carried out according to the Order 633 of the RA Minister of Internal Affairs of 1996. The RA Deputy Head of Police Ara Fidanyan informed about this, presenting the draft law on Making Addendum to the Law on Police.
He said that with the proposed addendum, it is planned to establish a provision in the Law on Police, according to which, the registration of minors will be carried out by the Government in accordance with the established procedure.
The Deputy Head of Police underlined that the deputies did not present proposals after the adoption in the first reading, the bill was amended based on the opinion of the NA Expertise and Analytical Department of the Staff and the RA Ministry of Justice. Technical and editorial amendments were made.
In his co-report, the Deputy Chair of the Standing Committee on Defense and Security Armen Khachatryan noted that the submitted drafts mandate the Government to establish the procedure for registering minors. He urged the MPs to vote in favor.